Co obejrzeć w Halloween 2023? Najlepsze horrory na HBO Max

Reklama

Halloween zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadchodzą przerażające premiery horrorów na serwisach streamingowych. Jednym z nich jest popularne HBO Max, które w tym roku przygotowało wyjątkowo bogatą ofertę dla miłośników kina grozy. Jakie horrory dostępne w ofercie platformy są najciekawsze? Co obejrzeć w Halloween na HBO Max?

Egzorcysta papieża

Egzorcysta papieża (2023) - kadr z filmu

Świeża, bo tegoroczna premiera wreszcie trafiła na serwis streamingowy HBO Max. Zważywszy na dużą popularność Egzorcysty papieża, ciekawą tematykę oraz Russela Crowe’a, który wciela się w tytułową postać, zapewne będzie to jeden z najczęściej oglądanych horrorów w Halloween. Ale czy rzeczywiście warto po niego sięgnąć?

Film teoretycznie oparty jest na prawdziwej postaci naczelnego egzorcysty Watykanu, ojca Gabriela Amrotha. Teoretycznie, bo z rzeczywistością zgadza się właściwie tylko imię i nazwisko bohatera, a także jego nietypowy styl bycia. Amroth był dość kontrowersyjną postacią – i słusznie, bo spowodował w swoim życiu wiele cierpienia. Natomiast film to typowy horror głównego nurtu, nawiązujący do kultowego Egzorcysty oraz uniwersum Obecności. Mamy więc pojedynek pomiędzy demonem, który opętał niewinne dziecko, a dwójką księży. Po drodze pojawiają się jeszcze nieodkryte tajemnice Kościoła katolickiego, ale to szczegół.

Egzorcysta papieża to poprawny film, który nie wyłamuje się z gatunkowych schematów i kończy się w dość absurdalny sposób. Czy warto go obejrzeć w Halloween? Na pewno można to zrobić, ale na HBO Max są dużo lepsze propozycje.

Reklama

X

X (2022) - kadr z filmu

Ti West to jeden z ciekawszych reżyserów kina grozy. Kilka lat temu recenzowałem jego wyśmienity Dom diabła. Po rozpoczęciu pandemii West nakręcił aż dwa filmy, które już wkrótce zamienią się w trylogię. Oba są świetne, ale warto jako pierwszy zobaczyć X, który wszedł do kin w zeszłym roku.

X to slasher opowiadający o amatorskiej grupie nagrywającej filmy erotyczne, która wyjeżdża na amerykańską prowincję, żeby nagrać najnowsze dzieło. Wynajmują lokal od zdziwaczałej pary lokalnych staruszków. Wyjazd szybko zamienia się w walkę o przetrwanie, gdy okazuje się, że gospodarze nie są najlepiej nastawieni do młodej ekipy. Film jest świetny i zdecydowanie warto go zobaczyć. To dużo lepsza propozycja na Halloween, niż wspomniany już Egzorcysta papieża!

Lśnienie

Lśnienie (1980) - kadr z filmu

Kino grozy to nie tylko najnowsze, hollywoodzkie produkcje, ale też stare klasyki. Jednym z nich jest Lśnienie, czyli kultowa adaptacja powieści Stephena Kinga, wyreżyserowana przez samego Stanley’a Kubricka. Odcięty od świata hotel, śnieg, dziwne zdarzenia, duchy oraz psychopatyczny Jack Nicholson to idealny setting na horror, a amerykański mistrz kina wykorzystał go wręcz idealnie.

To jeden z najlepszych filmów, jakie widziałem w życiu i absolutna topka najlepszych horrorów w historii. Jeśli ktoś z was go jeszcze nie widział, to warto go nadrobić w najbliższe Halloween – szczególnie, że Lśnienie jest dostępne na HBO Max!

Reklama

Blair Witch Project

The Blair Witch Project (1999) - kadr z filmu

W HBO Max znajdziemy wiele klasycznych horrorów, a jednym z nich jest Blair Witch Project. To film, który spopularyzował konwencję found footage i odniósł gigantyczny sukces finansowy. Do dzisiaj w kinach i na serwisach streamingowych pojawia się wiele horrorów nawiązujących do historii trójki studentów, który zgubili się w lesie i są prześladowani przez przerażającą, na wpół mityczną wiedźmę.

Zamiast sięgać do dużo gorszych podróbek, warto dać szansę oryginałowi i zobaczyć Blair Witch Project w Halloween. Z góry ostrzegam, że nie jest to typowy horror. Prawie nie ma w nim jumpscare’ów, a najważniejsza jest siła wyobraźni widza oraz umiejętność zanurzenia się w klimacie. Nie każdy to potrafi, ale polecam dać filmowi szansę – chociażby po to, żeby zobaczyć na własne oczy dzieło, które zmieniło współczesny horror!

Niewiniątka

Kadr z filmu Niewiniątka (2022)

Europejskie kino rzadko sięga po horrory, ale jeśli już to robi, to z reguły otrzymujemy coś nietuzinkowego i ciekawego. Dotyczy to szczególnie Skandynawii – tamtejsi reżyserowie lubią zabawiać się konwencją i zaskakiwać widzów. Niewiniątka to gatunkowe połączenie dramatu i horroru. Główna bohaterka, młoda dziewczyna Ida, odkrywa, że niektóre dzieci z jej bloku mają nietypowe, wręcz magiczne zdolności. Jednak, jak to dzieci, nie wykorzystują ich w najlepszy możliwy sposób. Co stanie się z Idą i jak potoczy się jej dalsza historia?

Na przekór tytułowi, w filmie jest kilka bardzo brutalnych scen oraz momentów. Niewiniątka nie są straszne, a reżyser skupia się raczej na kwestii konfliktów społecznych, niż na grozie. To idealna propozycja dla tych osób, które szukają w Halloween czegoś mniej strasznego, a bardziej ambitnego i intelektualnego. W końcu nie zawsze trzeba się bać – nawet w święto horroru!

Inne horrory na HBO Max

Wybrałem pięć najciekawszych horrorów, które są dostępne na HBO Max w trakcie Halloween 2023. To subiektywna lista – ta naprawdę powinno się na niej znaleźć znacznie więcej tytułów, bo biblioteka serwisu jest wyjątkowo bogata w treści. Zachęcam, żeby zarejestrować się na HBO Max i zobaczyć, jakie horrory można zobaczyć na platformie. Na pewno uda się jakiś wybrać!

Reklama

Napisz komentarz

By korzystać ze strony, zaakceptuj ciasteczka. Więcej informacji

Strona korzysta z ciasteczek (głównie Google Analytics) w celu zapewnienia jak najlepszej technicznej jakości usług. Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony, dlatego prosimy cię o zaakceptowanie naszej polityki.

Zamknij