„Akira” (1988) już wkrótce trafi do polskich kin. I to w jakości 4K!

Reklama

Fani anime oraz japońskiej popkultury otrzymają w tym roku wyjątkowy prezent świąteczny. Kultowa Akira trafi na wielki ekran w jednej z popularnych, polskich sieci kin. Gdzie i kiedy można spodziewać się pierwszych seansów?

Akira (1988) w polskich kinach. To kultowe arcydzieło japońskiej popkultury

Nie jestem specjalistą od japońskiej popkultury, a anime oglądam bardzo rzadko. Mimo to jedna z japońskich produkcji, fenomenalne Ghost in the Shell, znajduje się na liście 10 najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek widziałem. Akira nie jest może moim ulubionym anime, ale bardzo doceniam właściwie każdy aspekt tego kultowego filmu. Wyreżyserował go Katsuhiro Ôtomo, doświadczony twórca, który doskonale czuję specyficzną estetykę świata przyszłości.

Akira na równi z Ghost in the Shell zainspirowała późniejszy Matrix sióstr Wachowskich. Film rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w mocno cyberpunkowym świecie. Wysokie wieżowce, nowoczesne technologie, futurystyczne motocykle oraz złe wojsko stanowią mieszankę wybuchową, od której trudno się oderwać. Fabuła filmu jest dość prosta, ale bardzo ciekawa, a na szczególne wyróżnienie zasługuje charakterystyczny, dopracowany styl graficzny i świetne światotwórstwo.

Reklama

Kiedy Akira trafi do polskich kin? Data premiery

Polskie sieci kinowe coraz częściej wprowadzają do swojej oferty anime. Nie ma co się dziwić – rynek japońskiej popkultury dynamicznie się rozwija, a Polacy coraz chętniej kupują i czytają papierowe mangi. Dlaczego więc mają nie iść do kina na anime? Co prawda zazwyczaj są to najnowsze produkcje, ale tym razem jedna z sieci kinowych postanowiła zrobić wyjątek i wyemitować klasykę kina.

Ta sieć to Multikino. Już 15 grudnia 2023 roku na ekrany Multikina trafi Akira (1988). Prace nad odświeżoną wersją filmu trwały niemal dwa lata i zakończyły się w 2020 roku. Akira w 4K pojawiła się wówczas w wybranych kinach na całym świecie, głównie w USA i Japonii. Remaster wyszedł nieźle – na tyle dobrze, że projektory w polskich kinach mogą mieć problem z oddaniem pełnej palety kolorów.

Jak na razie nie wiemy, czy Akira trafi do każdego Multikina w Polsce. Prawdopodobnie tak się nie stanie, bo wymagałoby to dużej liczby kopii, a ich wyprodukowanie jest raczej nieopłacalne. Seansów niemal na pewno będzie niewiele, więc radzę spieszyć się z zakupem biletów. Oczywiście musimy jeszcze trochę poczekać, zanim kino udostępni taką możliwość.

Czy to początek nowego trendu?

Pamiętam, jak kilka lat temu na maratonie horrorów w Cinema City widziałem oryginalnego Egzorcystę Friedkina na dużym ekranie. Zrobił na mnie ogromne wrażenie, nawet jeśli roześmiane dzieci przeszkadzały w seansie. Zauważyłem, że w ostatnich dwóch latach na ekrany kin coraz częściej trafiają stare, zapomniane filmy.

Wszystko wskazuje na to, że to początek nowego trendu. Widzowie chętnie pójdą do kina, żeby zobaczyć znane klasyki na dużym ekranie. Nie jest to jednak jedyny powód, przez który taka strategia zaczyna cieszyć się popularnością. Do kin coraz rzadziej trafiają wielkie blockbustery, a jeśli już tak się dzieje, to często ponoszą one porażkę finansową. Wielki sukces Oppenheimera i Barbie to wyjątek, ale poza tymi filmami jest już raczej słabo. Kina w Polsce i na świecie szukają nowego pomysłu na siebie. Kto wie, może seanse z klasyką anime spotkają się z dużym zainteresowaniem widzów? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 15 grudnia 2023 roku!

Reklama

Napisz komentarz

By korzystać ze strony, zaakceptuj ciasteczka. Więcej informacji

Strona korzysta z ciasteczek (głównie Google Analytics) w celu zapewnienia jak najlepszej technicznej jakości usług. Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony, dlatego prosimy cię o zaakceptowanie naszej polityki.

Zamknij