Dlaczego w kinach nie ma filmów z lektorem?

Reklama

Choć coraz więcej stacji telewizyjnych wprowadza możliwość oglądania filmów z oryginalnym dźwiękiem i napisani, to niekwestionowanym numerem jeden w telewizji wciąż jest lektor. Niski, spokojny głos towarzyszy nam w filmach fabularnych, dokumentach, odcinkach seriali, a nawet reality show – nie ma go jednak w salach kinowych. Dlaczego kina nie puszczają filmów z lektorem?

Lektor psuje immersję

Większość filmów wyświetlanych w polskich kinach to hollywoodzkie superprodukcje, które powstały za dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów. Ich twórcy celują w masowego odbiorcę. Zależy im przede wszystkim na jak najlepszym doświadczeniu kinowym, a lektor psuje immersję, czyli wczucie w film. Znacznie trudniej jest się wciągnąć w fabułę, jeśli zamiast głosów bohaterów słyszymy lektora czytającego dialogi.

Dotyczy to szczególnie sali kinowej, w której nagłośnienie jest znacznie lepsze, niż w domowym telewizorze. Większość lektorów ma niski i spokojny głos, dominujący na ścieżce dźwiękowej. Pozostałe dźwięki, w tym muzyka oraz odgłosy otoczenia, muszą zostać przyciszone, co dodatkowo wpływa na doświadczenie widzów.

Lektor jest tani, a więc sprawdza się w telewizji

Lokalizacja filmów i seriali przez lektora jest bardzo tania – nieco tańsza, niż w przypadku zwykłych napisów. Sprawia to, że czytanie dialogów wręcz idealnie sprawdza się w telewizji. Programy telewizyjne nie mogą sobie pozwolić na zbyt duże wydatki na tłumaczenie, bo emisja treści zwyczajnie się nie zwróci i nie pozwoli zarobić. Dlatego stawiają na lektora, który jest znacznie tańszy od dubbingu.

Dubbing pojawia się w kinie głównie z konieczności. Jest znacznie droższy, ale z drugiej strony najmłodsi widzowie po prostu nie są w stanie oglądać filmów obcojęzycznych z napisami. To właśnie dlatego dubbing otrzymują niemal tylko i wyłącznie produkcje dla dzieci. Pozostałe filmy są emitowane w kinie z napisami.

Reklama

Napisz komentarz

By korzystać ze strony, zaakceptuj ciasteczka. Więcej informacji

Strona korzysta z ciasteczek (głównie Google Analytics) w celu zapewnienia jak najlepszej technicznej jakości usług. Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony, dlatego prosimy cię o zaakceptowanie naszej polityki.

Zamknij