„Chłopi” ruszają na podbój Hollywood! Oto polski kandydat do Oscara

Reklama

Nie Zielona granica, a Chłopi w reżyserii małżeństwa Welchmanów zostali tegorocznym polskim kandydatem do Oscara! Film wciąż czeka na premierę w polskich kinach, ale widzieli go już krytycy oraz uczestnicy Festiwalu Filmowego w Gdyni. Czy jest na co czekać? Sprawdzam, jak krytycy oceniają Chłopów i staram się przewidzieć, czy film ma jakieś szanse na otrzymanie Oscara.

„Chłopi” – polski kandydat do Oscara w 2023 roku

Komisja oscarowa przy Polskim Instytucie Filmowym wreszcie ogłosiła decyzję! Dowiedzieliśmy się, że to właśnie Chłopi w reżyserii małżeństwa Welchmanów będą reprezentować Polskę w starciu o Oscary. Na film oddano cztery głosy, zaś dwie osoby z komisji zagłosowały na Zieloną granicę. Nie była to więc jednogłośna decyzja.

Chłopi to adaptacja kultowej powieści Władysława Reymonta. Pisarz dostał za nią Literacką Nagrodę Nobla, a książka stała się najnudniejszą niezwykle ciekawą lekturą szkolną w liceum. Osobiście za nią nie przepadam – to jedyna lektura szkolna, jakiej nie przeczytałem w liceum, ale kim jestem, żeby oceniać wybitnego polskiego noblistę? Zresztą film zapowiada się ciekawie. Warto zobaczyć zwiastun Chłopów i ocenić, czy warto wybrać się do kina:

Film wyróżnia się nie tylko chłopską tematyką i pięknymi, ludowymi strojami, ale też nietypową techniką animacji. Ma ona odwzorowywać styl impresjonistycznych malarzy. Animowanie poszczególnych kadrów zajmuje ogromną ilość czasu, podobnie jak color grading oraz pozostałe prace wchodzące w zakres postprodukcji. Film powstawał niemal trzy lata, a prace opóźniła rosyjska inwazja na Ukrainę, bo w Kijowie mieściła się siedziba studia odpowiadającego za animację.

Reklama

Chłopi: recenzje krytyków. Czy film ma szansę na Oscara?

Pierwszy publiczny pokaz Chłopów miał miejsce 11 września 2023 roku na Festiwalu Filmowym w Toronto. Film pokazano też na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę dla ulubieńca publiczności. Kinowa premiera Chłopów odbędzie się dopiero 13 października 2023 roku, a więc za kilkanaście dni. Zainteresowanie ze strony mediów jest ogromne, a już teraz wiadomo, że do kina pójdą tłumy – choć zapewne nieco mniejsze, niż na Zieloną Granicę Agnieszki Holland. Jakie są opinie o Chłopach i co sądzą o nich polscy krytycy?

Aktualna średnia ocen krytyków na Filmwebie to 7,1/10. Chłopów oceniło jak na razie 15 krytyków. Najwyższą notę w wysokości 8/10 przyznali: Diana Dąbrowska z „Kultury Liberalnej”, Damian Jankowski z „Więzi”, Dawid Adamek z kanału „Sfilmowani”, Łukasz Adamski z TVP Kultura oraz Marcin Radomski, Maciej Kędziora i Michał Przepiórka. Natomiast najniższą notę, jedynie 5/10, wystawiła Adriana Prodeus z „Vogue” oraz Tomasz Raczek. Najczęściej wskazywane wady to jakość animacji oraz problematyczne decyzje fabularne podjęte przez twórców. Mimo średnia 7,1/10 wskazuje na to, że krytycy bardzo pozytywnie oceniają Chłopów.

Czy Chłopi mają szansę na Oscara? W mojej opinii – nie. Oryginalna powieść jest znana właściwie tylko w Polsce, nawet jeśli Władysław Reymont otrzymał za nią Literacką Nagrodę Nobla. Temat nie jest specjalnie ciekawy, a polska kultura ludowa raczej nie porwie zagranicznych krytyków oraz filmowców. Nie chcę złowróżyć, ale jestem przekonany, że film nie dostanie nawet nominacji do Oscara. Ale czy faktycznie tak się stanie? Przekonamy się o tym w najbliższych miesiącach!

Reklama

Napisz komentarz

By korzystać ze strony, zaakceptuj ciasteczka. Więcej informacji

Strona korzysta z ciasteczek (głównie Google Analytics) w celu zapewnienia jak najlepszej technicznej jakości usług. Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony, dlatego prosimy cię o zaakceptowanie naszej polityki.

Zamknij