Dlaczego kino nazywa się dziesiątą muzą?

Reklama

Wielu publicystów i krytyków nazywa kino dziesiątą muzą. To popularne określenie wskazuje na artystyczne ambicje sztuki filmowej. Skąd się wzięło? Dlaczego kino nazywa się dziesiątą muzą?

Dlaczego kino jest dziesiątą muzą?

W mitologii greckiej znajduje się dziewięć muz, czyli bogiń sztuki i nauki. Sprawowały one nadzór nad wybraną dziedziną wiedzy, inspirowały artystów i poetów, którzy modlili się do nich o natchnienie. Opiekunem muz był Apollo, a boginie szły za nim w orszaku i przepowiadały przyszłość.

Imiona muz często stosowano wymiennie jako nazwy dziedzin sztuki, którymi opiekowały się boginie. Ponieważ film powstał dopiero pod koniec XIX wieku, starożytni Grecy nie wymyślili nazwy patronki kina.

Początki filmu były trudne, a wielu artystów z początku XX wieku odmawiało ruchomym obrazków statusu sztuki. Ówcześni filmoznawcy nie chcieli się na to zgodzić, więc postanowili nazwać kino dziesiątą muzą, żeby podkreślić jego artystyczny charakter.

Skąd wzięło się określenie dziesiąta muza?

Określenie dziesiąta muza powstało w pierwszej dekadzie XX wieku, a jego autor lub autorka pozostają nieznani. Spopularyzował je Karol Irzykowski, polski krytyk literacki i jeden z pierwszych filmoznawców. W 1924 r. wydał on obszerną monografię pt. „Dziesiąta muza: zagadnienia estetyczne kina”, która na długie lata stała się najważniejszą pozycją polskiego filmoznawstwa.

W ramach książki przeanalizował on szereg popularnych wówczas filmów, a także zdefiniował kino jako „widzialność obcowania człowieka z materią”. Irzykowski podkreślał artystyczne aspekty kina i jako jeden z pierwszych filmoznawców podjął temat adaptacji literackich, które odgrywają wielką rolę również dzisiaj.

Reklama

Napisz komentarz

By korzystać ze strony, zaakceptuj ciasteczka. Więcej informacji

Strona korzysta z ciasteczek (głównie Google Analytics) w celu zapewnienia jak najlepszej technicznej jakości usług. Ciasteczka są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony, dlatego prosimy cię o zaakceptowanie naszej polityki.

Zamknij