Lato w pełni, trwają wakacje, a ludzie szturmują kina, głównie za sprawą Oppenheimera (który mnie strasznie rozczarował – tutaj znajdziesz moją recenzję i dowiesz się, dlaczego wystawiłem jedynie 5/10) oraz Barbie. Niestety sierpień nie obfituje w aż tak gorące premiery jak lipiec, szczególnie pod kątem dużych blockbusterów. Na najciekawsze filmy przyjdzie nam poczekać do września lub października. Oto najciekawsze kinowe premiery sierpnia 2023 roku!
Jakie filmy trafią na ekrany kin w 2023 roku?
6 sierpnia
Meg 2: Głębia
- reż. Ben Wheatley
- gatunek: akcja
- czy warto zobaczyć: to zależy
Meg 2: Głębia to nie jest film dla każdego. Choć za kamerą stoi ekscentryczny Ben Whaetley, to będzie to raczej głupi, pozbawiony głębi blockbuster o krwiożerczym, gigantycznym rekinie. Każdy, to lubi takie klimaty, na pewno będzie się dobrze bawił.
Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany chaos
- reż. Jeff Rowe
- gatunek: animowany
- czy warto zobaczyć: raczej nie
Choć całkiem lubię czwórkę tytułowych bohaterów, to ich dotychczasowe przygody ze srebrnym ekranem były wybitnie nieudane. Zmutowany chaos zapowiada się całkiem ciekawie, głównie ze względu na nietypowy styl wizualny, ale mimo to nie nastawiałbym się na za wiele. Moje obawy budzi scenariusz.
11 sierpnia
Demeter: Przebudzenie zła
- reż. André Øvredal
- gatunek: horror
- czy warto zobaczyć: zdecydowanie tak
Demeter: Przebudzenie zła utknął w produkcyjnym limbo na dłuższy czas, co nigdy nie napawa optymizmem. Moim zdaniem to będzie przeciętny horror, pomimo świetnego zwiastuna. Mimo to morze oraz najsłynniejszy wampir w dziejach to iście wybuchowa mieszanka. Jak dla mnie to kinowa premiera miesiąca. Już nie mogę się doczekać wizyty w kinie!
18 sierpnia
Blue Beetle
- reż. Ángel Manuel Soto
- gatunek: superbohaterowie
- czy warto zobaczyć: raczej nie
DC wraca do gry i ewidentnie chce pokonać Marvela, zarówno pod kątem prestiżu, jak i box-office’u. Film o superbohaterze meksykańskiego pochodzenia brzmi może ciekawie, ale zwiastun zapowiada tzw. komputerozę, czyli nadmiar przeciętnego CGI. Kto lubi DC lub kino superbohaterskie, ten i tak wybierze się na Blue Beetle. Ja raczej spasuję.
Mów do mnie!
- reż. Danny Philippou, Michael Philippou
- gatunek: horror
- czy warto zobaczyć: tak
Dystrybutorzy kinowi w te wakacje zostali zmuszeni do sięgnięcia po zeszłoroczne filmy, które dotychczas nie miały premiery w Polsce. Tym razem trafiło na Mów do mnie!, czyli horror od kultowej wytwórni A24. Luźne podejście do tematu oraz doskonałe recenzje zagranicznych krytyków sprawiają, że niemal na pewno wybiorę się do kina.
25 sierpnia
Ultimatum
- reż. Nimród Antal
- gatunek: akcja
- czy warto zobaczyć: nie
Liam Neeson powraca na srebrny ekran w kolejnym akcyjniaku. Tym razem jest to remake hiszpańskiej podróbki Speed: Niebezpieczna prędkość… Nie zapowiada się to zbyt ciekawie, a ostatnie role Neesona były cokolwiek słabe. Moim zdaniem – nie warto.
Kochanica króla Jeanne du Barry
- reż. Maïwenn
- gatunek: dramat historyczny
- czy warto zobaczyć: nie
Francuskie wysokobudżetowe kino kostiumowe z Johnnym Deppem w roli głównej? Nie da się ukryć, że brzmi to ciekawie, ale film miał już premierę na Festiwalu w Cannes… 50% na Rotten Tomatoes oraz bardzo słabe recenzje polskich krytyków mówią same za siebie.
O psie, który jeździł koleją
- reż. Magdalena Nieć
- gatunek: familijny
- czy warto zobaczyć: raczej tak
Adaptacja słynnego opowiadania o przyjaźni małej dziewczynki i mądrego psiaka. Za kamerą Magdalena Nieć, reżyserka Detektywa Bruno. Film na pewno nie będzie niczym wybitnym, ale może być niezły, szczególnie jak na polskie kino. Coś w stylu twórczości Mariusza Paleja (Za niebieskimi drzwiami, Czarny młyn), ale bez elementów fantastycznych. Raczej warto dać szansę.
Oto najważniejsze premiery kinowe w sierpniu 2023 roku! Moim zdaniem w zestawieniu brakuje wysokobudżetowych blockbusterów, ale amerykańskie studia filmowe wypuściły w lipcu to, co miały najlepsze. A ty na którą z sierpniowych premier czekasz najbardziej? Daj znać w komentarzu!
Doświadczony copywriter i dziennikarz, który pisał m.in. dla Wirtualnej Polski, Gier Online oraz Queer.pl. Obronił filmoznawczy licencjat, a obecnie kończy studia magisterskie na kierunku artes liberales na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi serwis 500 Filmów od 2018 roku.